Про роботу адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради за 2015 рік
ПЕРВОМАЙСЬКА МІСЬКА РАДА
Миколаївської області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ
від 12.02.2016 року №64
м. Первомайськ
Про роботу адміністративної комісії
при виконавчому комітеті
міської ради за 2015 рік.
Відповідно до підпункту 4 пункту «б» статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративна комісія при виконавчому комітеті Первомайської міської ради має повноваження на розгляд адміністративних справ, згідно зі статтею 218 Кодексу України про адміністративні правопорушення по 32 статтям кодексу.
Протягом січня-грудня 2015 року на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради надійшло 177 протоколів про вчинені адміністративні правопорушення. Проведено 15 засідань адміністративної комісії, 12 протоколів про адміністративні правопорушення повернуто органу, який їх склав , розглянуто та принято рішення (винесено Постанов) по 165 справам, за аналогічний період минулого року надійшло 203 протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, 12 повернуто до органу, що їх склав, відбулося 27 засідань, на яких було розглянуто 191 справа.
За 2015 рік розглянуті справи по наступним статтям, а саме:
стаття 152 КУпАП (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів): винесено 44 постанови, з них: 12 усні зауваження та накладено 27 штрафів на загальну суму 11520,0 грн.: по постановах на суму 4020,0 грн. сплачено добровільно, 2 постанови на загальну суму 680,0 грн. повернуто відділом ДВС без виконання, 20 постанов на загальну суму 7220,0 грн. направлено до відділу ДВС для примусового виконання, 1 постанова винесена про закриття адміністративної справи у зв’язку із закінченням строків адміністративного стягнення, передбачених ст.37,38 КУпАП, 4 постанови на загальну суму 1360,0 повернуто ДВС у зв’язку з відсутністю ідентифікаційного коду. За аналогічний період 2014 року винесено 11 постанов , з низ 3 усні зауваження та накладено 8 штрафів на загальну суму 4760,0 грн, з них: по 1 постанові на суму 340,0 грн штраф сплачено –добровільно , 5 постанов на загальну суму 3740, 0 повернуто відділом ДВС без виконання.
стаття 155 КУпАП (Порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю): на 1 правопорушника накладено штраф на загальну суму 170,0 грн, який сплачено в добровільному порядку; за 2014 рік винесено 10 постанов на загальну суму 646 гривень, по 5 постановам на загальну 499, 0 штраф сплачено в добровільному порядку та через органи ДВС.
стаття 159 КУпАП (Порушення правил торгівлі на ринках): винесено 51 постанова , з них: 3 попередження та на 41 правопорушника накладено штрафи на загальну суму 2074,0 грн.:27 порушників сплатили штрафи на загальну суму 1498,0 грн., через відділ ДВС сплатили 2 порушники на загальну суму 102,0 грн, знаходиться на примусовому виконанні 10 постанов на загальну суму 510,0 грн. та 5 постанов на загальну суму 255,0 грн. повернуті відділом ДВС без виконання. За 2014 рік винесено 100 постанов з них 17 попереджень на 83 порушника накладено штрафи на загальну суму 3978,0: 30 порушників сплатили на загальну суму 1275, 0 грн,
стаття 180 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння): на правопорушників накладено штраф на суму 918,0 грн.: по 2 постановам на суму 204,0 грн. сплачено штраф добровільно, по 5 постановам на загальну суму 510,0 грн. направлено до відділу ДВС для примусового виконання. За 2014 рік на 6 правопорушників накладено штраф на суму 663,0 грн, по 1 постанові штраф сплачено добровільно на суму 102, 0 грн, через ДВС сплачено на суму 459,0 гривень.
стаття 181-1 КУпАП (Заняття проституцією): винесено 48 постанов, з них 1 правопорушниця через відділ ДВС сплатила штраф у розмірі 255 гривень, та по 47 постановах накладено штрафи на загальну суму 11900,0 грн.: знаходиться на примусовому виконанні 47 справ на загальну суму 11900,0 грн. та повернуто без виконання 14 справ на загальну суму 3570,0 грн. За 2014 рік винесено 44 постанови: 1 правопорушниці - попередження, на 43 порушниць накладено штраф на загальну суму 10965, 0 гривень, повернуто без виконання 26 справ на загальну суму 6630,0 гривень.
стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях): на 4 правопорушників накладено штрафи на загальну суму 850,0 грн.: по 1 постанові на суму 85,0 грн. сплачено штраф добровільно, 4 постанови на загальну суму 765,0 грн. направлені до відділу ДВС для примусового виконання та по 1 постанові винесено попередження. За 2014 рік на 5 правопорушників накладено штраф на загальну суму 476,0 гривень, по 1 постанові на суму 85 грн сплачено добровільно, по 3 постановам на загальну суму 289,0 грн повернуті відділом ДВС без виконання.
стаття 212-1 КУпАП (Повідомлення неправдивих відомостей державним органам реєстрації актів цивільного стану та несвоєчасна реєстрація народження дитини): винесено 6 постанов: відповідно до статті 22 КУпАП винесено 1 усне зауваження та на 5 правопорушниць накладено штраф на суму 85,0 грн., 2 постанови на загальну суму 34, 0 грн. знаходяться на примусовому виконанні у відділі ДВС, по 3 постановам штраф на загальну суму 51,0 грн сплачено добровільно, 1 постанову повернуто без виконання на загальну суму 17 грн , у зв’язку з неможливістю встановити місце знаходження боржника. За 2014 рік винесено 13 постанов, з них: 12 усних зауважень, на 1 порушницю накладено штраф 51,0 гривень.
Стаття 154 КУпАП ( Порушення правил тримання котів та собак): на 5 порушників винесено 5 постанов на загальну суму 85, 0 гривні , в добровільному порядку сплачено на загальну суму 34,0 гривні, двом порушникам винесено попередження. За 2014 рік за даною статтею справ не розглядалося.
Стаття 156 КУпАП (Порушення правил торгівлі пивом , алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами ): на 1 порушника винесено 1 постанову на загальну суму 510,0 гривень, по 1 постанові сплачено 510, 0 гривень в добровільному порядку.За 2014 рік на 1 правопорушницю накладено штраф на суму 510,0 гривень, постанова скасована за рішенням суду.
Стаття 179 КУпАП (Розпивання спиртних напоїв на виробництві): 1 порушнику винесено постанову на загальну суму 51,0 гривня, сплачено в добровільному порядку штраф на суму 51,0 гривня. За 2014 рік за даною статтею справ не розглядалося.
Проаналізувавши протоколи, надані на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради, слід відмітити, що з 177 протоколів про адміністративні правопорушення , 138 складено працівниками Первомайського МВ УМВС України в Миколаївській області, 7 – Первомайським відділом поліції Головного управління національної поліції у Миколаївській області 1 - працівниками Кривоозерського МВ УМВС України в Миколаївській області, 3 - працівниками Врадіївського МВ УМВС України, 1 - працівником Олександрійського МВ УМВС України, 1 - працівником Арбузинського РВ УМВС України в Миколаївській області, 2 – Березанським РВ УМВС України, 1 - Доманівським РВ УМВС, 1 – Подільським ГУ МВС міста Києва 9 – працівниками РАЦС Первомайського міськрайнного управління юстиції, 5 - Київською інспекцією з благоустрою, 1 протокол посадовою особою відділу муніципальної дружини Луцької міської ради, працівником КП «Затишок» складено 2 протоколи, комунальним підприємством з благоустрою Житомирської міської ради, 1 протокол посадовою особою Івано-Франківської міської ради , 2 протоколи посадовою особою Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації
В роботі адміністративної комісії при виконавчому комітету міської ради є певні труднощі.Не всі правопорушники на розгляд справ з’являються, хоча про розгляд своїх справ адміністративною комісією попереджаються відповідно до передбаченого законодавством порядку. Постанови про накладення на них адміністративних стягнень направляються їм поштою в триденний термін з моменту винесення. Вимагає подальшого удосконалення робота відділу ДВС Первомайського міськрайонного управління юстиції. Загальна кількість накладених штрафів за 2015 рік становить 28 тисяч 163 гривні із них сплачено 6 тисяч 808 гривень , що становить 24% від загальної кількості накладених штрафів.
Із загальної кількості накладених адміністративних штрафів 28 тисяч 163 гривень :
- на ст.180 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Доведення до стану сп’яніння неповнолітнього) припадає 3,2% або 918 гривень, рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 3% або 204 гривні.
- на ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил тримання котів та собак), припадає 0,3 % або 85 гривень , а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 0,5% або 34 гривні
на ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил благоустрою) припадає 41% або 11520 гривень , а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 59% або 4020 гривень.
на ст.159 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил торгівлі) припадає 7,3% або 2074 гривні , а рівень сплати із загальної кількості складає 21% або 1428 гривень.
на ст.182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення тиші в громадських містах) припадає 3% або 850 гривень , а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 1,3% або 85 гривень.
на ст.181-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Зайняття проституцією) припадає 42,3 % або 11тисяч 900 гривень , а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 3,7% або 255 гривень
на ст. 212-1Кодексу України про адміністративні правопорушення Порушення строку для реєстрації дитини припадає 0,3% або 85 гривень а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 0,7% або 51 гривня.
на ст.155 Кодексу про адміністративні правопорушення ( Порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю ) припадає 0,6% або 170 гривень, а рівень сплати складає 2,5% або 170 гривень.
на ч.2 ст.156 Кодексу про адміністративні правопорушення (Порушення правил торгівлі пивом , алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами) припадає 1,8 % або 510 гривень, а рівень сплати із загальної кількості сплачених 7,6% або 510 гривень.
на ст.179 Кодексу про адміністративні правопорушення ( розпивання спиртних напоїв на виробництві) припадає 0,2% або 51 гривня, а рівень сплати із загальної кількості сплачених складає 0,7 % або 51 гривня.
Таким чином накладено штрафів на суму 28163 гривні, сплачено 6808 гривні , що складає 24,2 % від загальної кількості.
Невеликий відсоток сплати штрафів можливо пояснити тим,що 42,3 % від загальної кількості накладених адміністративних штрафів складають штрафи по протоколах за ст.181-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, а по даним протоколом низький рівень сплати, а саме 3,7 % від загальної кількості стягнутих. Основна причина низької сплати адміністративних штрафів по ст.181-1, ст.159, ст.152 Кодексу про адміністративні правопорушення полягає в тому, що ряд виконавчих проваджень повернуті державною виконавчою службою без виконання у зв’язку із відсутністю у матеріалах справ ідентифікаційних кодів правопорушників.
Слід відмітити також позитивні моменти роботи адміністративної комісії при виконавчому комітеті у 2015 році, які полягають у наступному.
З червня 2015 року адміністративна комісія активізувала роботу по стягненню штрафів, що полягає в тому, що проводиться профілактична бесіда з порушниками з метою попередження в майбутньому ними аналогічних адміністративних правопорушень, а також ними в добровільному порядку сплачуються кошти по адміністративним штрафам, а також з особами, які були піддані адміністративній відповідальності проводиться робота по усуненню правопорушення .
Із запланованих надходжень до бюджету міста Первомайська адміністративних штрафів на суму 6 500 тисяч, фактично стягнуто в добровільному порядку кошти на суму 6808 гривень , перевиконання становить 303 гривні. В порівнянні з аналогічним періодом 2014 року перевиконання становить 3314 гривень.
Секретарем адміністративної комісії постійно ведеться робота з відділом Державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції, Первомайським міським відділом поліції управління Національної поліції у Миколаївської області та з фінансовим управлінням Первомайської міської ради.
Також протягом 2015 року з метою інформування громадян міста про роботу адміністративної комісії, відповідальним секретарем адміністративної комісії до місцевих засобів масової інформації щомісяця надавалась інформація про підсумки розгляду адміністративних справ.
Відповідно до підпункту 4 пункту «б» частини1 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради
ВИРІШИВ :
1.Інформацію секретаря адміністративної комісії, головного спеціаліста юрисконсульта юридичного відділу апарату виконавчого комітету міської ради комісії Полякової О.С. про роботу адміністративної комісії за 2015 рік взяти до відома.
2. Роботу адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради визнати задовільною.
3. Рекомендувати відділу ДВС Первомайського міськрайнного управління юстиції (Горбулінській Л.О.) вжити додаткових заходів щодо своєчасного та у повному обсязі стягнення штрафів з громадян, на яких складено протоколи про адміністративні порушення, відповідно до постанов адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради.
4.Активізувати роботу посадових осіб, яким надані повноваження складати протоколи.
Відповідальні: відділ благоустрою та охорони навколишнього середовища управління
житлово-комунального господарства міської ради,
Термін : постійно
5.Надавати консультації посадовим особам, яким надані повноваження складати протоколи по статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо відповідності протоколів чинному законодавству.
Відповідальний: Головний спеціаліст юрист, секретар адміністративної комісії при виконавчому комітеті управління житлово-комунального господарства міської ради.
Термін : постійно
6.При розгляді справ по статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення запрошувати на засідання адміністративної комісії голів квартальних комітетів.
Відповідальний :
Головний спеціаліст юрист, секретар адміністративної комісії при виконавчому комітеті управління житлово-комунального господарства міської ради.
Термін : при наявності справ.
7.На нарадах при міському голові заслуховувати звіти посадових осіб, яким надані повноваження складати протоколи про адміністративні правопорушення по статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо стану роботи в даному напрямку.
Відповідальний : відділ благоустрою та охорони навколишнього середовища управління
житлово-комунального господарства міської ради.
Термін : постійно
8.Проводити правові навчання з членами адміністративної комісії по вивченню змін у чинному законодавстві про адміністративні правопорушення.
Відповідальний : Головний спеціаліст юрист, секретар адміністративної комісії при виконавчому комітеті управління житлово-комунального господарства міської ради.
Термін : у разі змін у законодавстві
9.Інформувати міського голову про роботу адміністративної комісії.
Відповідальний: Головний спеціаліст юрист, секретар адміністративної комісії при виконавчому комітеті управління житлово-комунального господарства міської ради.
Термін : щомісяця до 10 числа
10 .Визнати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету від 13.12.2013 року №627 "Про роботу адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради за 11 місяців 2013 рік" як таке, що виконане в повному обсязі.
11.Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови Кукурузу О.В.
Міський голова Л.Г.Дромашко